Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego


Kuszące zarobki oraz korzystne warunki pracy, skłaniają bezrobotnych do decyzji wyjazdu za granicę.
Wiele pośrednictw pracy  oferuje  nam zatrudnienie, zakwaterowanie, opłacenie składek zdrowotnych w razie choroby, wypadku itp. Trzeba zawsze pamiętać  aby dokładnie sprawdzić naszego pośrednika jak również pracodawcę.


Zdarzają się przykre przypadki kiedy to pracownik dopiero po wypadku (czy też chorobie) dowiaduje się, że nie wszystkie składki zostały opłacone czy tez w ogóle ich nie było.
Warto ubezpieczyć się osobiście w Europejską Karte Ubezpieczenie Zdrowotnego.
Kartę EKUZ warto sobie wyrobić, kiedy to np. bezrobotny zdecyduję się na szukanie pracy na własną rękę za granicą. Karta przyda się również podczas wakacji w krajach Uni Europejskie.
Jak osoba szukająca pracy  może uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
-Należy zarejestrować w Urzędzie Pracy.-Uzyskać zaświadczenie o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne.-Udać się do oddziału NFZ.
Podsumowując- EKUZ należy się osobą bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, taka karta ważna jest 2 miesiące. EKUZ wydawana jest w ten sam dzień w oddziale NFZ. Uprawnia do opieki medycznego w krajach Unii Europejskiej.

1 komentarz :

  1. Przydatne informacje :) Dzięki wielkie.
    Przy okazji zalecam również każdemu zapoznanie się z artykułem: http://ipolisa.pl/Podwyzszenie-kary-za-brak-ubezpieczenia-OC,artykul,832 - nikt nie chce mieć pewnie podwyższonej kary :)

    OdpowiedzUsuń

POLUB NAS I ODBIERZ UPOMINEK!